فیلتر توری

در اين فيلتر آب حين عبور از منافذ كوچك تصفيه می ‌گردد. اين منافذ ممكن است از به هم پيوستن ديسكهاي حول يك محور تشكيل شوند كه در اين صورت آن را فيلتر ديسكي مي نامند و يا ممكن است از توري هاي فلزي (استيل) استفاده شود كه در اين صورت آن را فيلتر توري مي نامند. اندازة صافي توري يا ديسكي و افت فشار آن با استفاده از كاتالوگ شرکت‌های سازنده و بر اساس ظرفيت شبكه تعيين می‌شود.

آخرین مرحله تصفیه فیزیکی ایستگاه کنترل مرکزی می باشد. دراين مرحله آب حين عبوراز منافذكوچك تصفيه مي گردد. قطر ذرات تصفيه شده به اندازه سوراخهاي توري دارد. اندازه سوراخهاي توري بايستي ير اساس ذرات جامد معلق در آب انتخاب شود كه معمولا بين ۱۰۰ الي ۱۵۰ مش مي باشد. فيلتر توري بر حسب قطر و طول استوانه شناخته مي شود مانند فيلترهاي توری(“۸- ۹۰cm)، (“۶- ۷۵cm)، (“۶- ۷۵cm)،  (“۶- ۵۰cm) ،(“۶- ۲۵cm)، (“۶- ۹۰cm). اين فيلترها در محفظه خود بايد طوري نصب گردد كه بالا و پايين فيلتر كاملا چسبيده و امكان عبور ذرات از كنار آن غير ممكن باشد. زمانيكه اختلاف فشار ورودي و خروجي فيلتر توري به ۳ اتمسفر رسيد بايد پس از بستن شيرفلكه هاي ورودي و خروجي و از مدار خارج كردن آن فيلتر مبادرت به باز نمودن در فيلتر وخارج نمودن توري داخل و شستشو و تميز كردن آن اقدام نمود.

دانلود دفترچه راهنمای محصولات
بیشتر بدانید

هیدروسیکلون

این دستگاه جهت جداسازی شن و سایر ذرات سنگین تر از آب به کار می رود که این عمل تحت تاثیر نیروی گریز از مرکز با چرخش آب در محفظه قیفی شکل انجام می گیرد.نحوه عملکرد دستگاه به این صورت است که جریان آب با سرعت خطی وارد دستگاه شده و پس از برخورد به جدار داخلی و مخروطی شکل دستگاه سرعت خطی جریان آب به سرعت دورانی تبدیل شده و ذرات سنگین موجود در آب که وزن مخصوص آنها بیشتر از وزن مخصوص آب است از آن جدا می شوند و در قسمت انتهایی قیف که مخزن نامیده می شود جمع آوری می گردد.شدت جداسازی ذرات بستگی به سرعت ورودی آب و نیروی گریز از مرکز ایجاد شده دارد و معمولا ۹۸ درصد ذرات جامد معدنی که قطرشان بیش از ۵ میکرون است تصفیه می نماید.

دانلود دفترچه راهنما محصولات
بیشتر بدانید

فیلتر شن

از این دستگاه جهت حذف ذرات جامد ریز معلق شامل جلبک ها،ذرات خاکی و ذرات ریز آلی در مواردی که آب از رودخانه ها و استخرها برداشت شود،استفاده می گردد.نحوه عملکرد این دستگاه به این صورت است که آب از یک بستر متخلخل شامل لایه های سیلیس های کوارتزی در اندازه های مختلف که به صورت لایه لایه در داخل تانک شن ریخته می شود عبور کرده و تحت تاثیر نیروهای جذب سطحی،تعلیق،لخته سازی و ترسیب تصفیه می گردد.کیفیت آب خارج شده از صافی های شنی به ریزی و درشتی شن موجود در محفظه و دبی جریان بستگی دارد هر قدر ذرات شن موجود در محفظه ریزتر و شدت جریان کمتر باشد کیفیت آب خروجی بهتر خواهد بود.مواد معلق و رسوب ناشی از تصفیه آب بعد از مدتی به حد اشباع رسیده و باعث پایین آمدن کارایی دستگاه و ایجاد اختلاف فشار شده که لازم است شستشوی دستگاه از طریق شستشوی معکوس انجام شود.در این روش شستشو ،جریان آب به صورت معکوس وارد دستگاه شده و ناخالصی های موجود در محفظه به صورت معلق در آمده و به خارج هدایت می شوند.

دانلود دفترچه راهنمای محصول

 

بیشتر بدانید

تانک کود

یکی از موارد مهم کاربرد ایستگاههای کنترل مرکزی امکان تزریق کود شیمیایی به همراه آب آبیاری می باشد که توسط تانک های تحت فشار کود که معمولا به صورت موازی با دستگاه کنترل مرکزی بسته می شوند انجام میگیرد.علاوه بر تزریق کودهای شیمیایی و مواد غذایی مورد نیاز گیاهان به همراه آب آبیاری،از این دستگاه جهت تزریق سموم دفع آفات و شستشوی لوله ها و رفع گرفتگی قطره چکان ها با استفاده از محلول های شیمیایی نیز استفاده میشود.نحوه عملکرد این دستگاه به این صورت است که با ایجاد اختلاف فشار آب بین ورودی و خروجی تانک کود،جریان آب به تانک کود که داخل آن محلول کود ریخته شده است وارد شده و کود محلول به همراه آب به تدریج وارد شبکه می گردد.تنظیم فشار توسط شیر فلکه ای که روی رابط فیلتر شن به کلکتور توری (بین انشعاب ورودی و خروجی تانک کود)قرار گرفته است انجام میگیرد.هر قدر مقدار اختلاف فشار با بستن شیر فلکه زیادتر گردد آب بیشتری از تانک کود عبور کرده و کود محتوی آن سریعتر تخلیه می گردد.

دانلود فایل راهنمای محصولات
بیشتر بدانید